Telegram Grupları Tarihçesi

telegram grupları tarihi

Telegram Grupları

7 yıl kadar önce piyasaya sürülen Telegram , anlık mesajlaşmayı sağlayan bir uygulamadır. Güvenli bir şekilde anlık mesajlaşma sağlayan Telegram uygulamasında aynı zamanda sesli arama da yapılabilmektedir. Birden fazla kişinin de aynı anda mesajlaşabilmesini sağlayan bu uygulamada, birçok farklı kategori için gruplar da bulunmaktadır. Farklı konularda ilgisi olan insanları bir araya toplayan Telegram grupları pandemi döneminde de oldukça fazla kullanmasına sebep olmuştur. Gruplar ve botların bulunduğu Telegram gruplarında insanlar rahatlıkla ilgi alanlarına ilişkin içerikler bulabilmektedir.

Telegram uygulamasında ilgi alanları için kurulmuş olan gruplardaki birçok kullanıcı; bilgilendirici paylaşımlar, duvar kağıdı paylaşımları, doğal afetleri bildiren paylaşımlar ya da karikatür gibi alanlarda farklı paylaşımları bulabilmektedir. Telegram grupları aynı zamanda iş grupları için de oldukça fazla kullanılmaktadır. Anlık mesajlaşma için alternatif bir uygulama olan Telegram’da kurulan bu grupları ilgi alanlarına göre aratarak bulmak son derece basit bir işlemdir. Sürekli olarak arama motorlarında da güncellenen gruplara kısa bir araştırma ile ulaşmak mümkündür. Ayrıca Telegram uygulamasında gruplar için kişi sınırlaması 200 bindir. Bu sayede alternatif anlık mesajlaşma uygulamalarına göre çok daha fazla kullanıcıyı bir araya getirebilmektedir. Üstelik grup mesajlarında ya da kişisel mesajlarda gönderilen fotoğraf ya da video gibi medya öğelerinin telefona kaydı da engellenebilmektedir.

Sadece telefonda değil, masaüstü olarak da kullanılan Telegram uygulamasının gruplarında birçok özellik de bulunmaktadır. Telegram grupları anında arama yapabilme, yanıt ve bahsetmelerde anlık bildirim alma, mesajları gönderdikten sonra düzenleme ve kalıcı olarak herkesten silebilme, sohbet ekranına mesaj sabitleme, mesajları denetleyebilme, dosya paylaşımı gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca uygulama içi bot ile özel ihtiyaçlar için gruba özel araçlar da oluşturulabilmektedir. Böylelikle grupta neyin konuşulacağından kimlerin gruba gireceğine kadar her ayrıntı denetlenebilmektedir. Herhangi bir Telegram grubuna girebilmek için de gruptan davet almak ya da gruba istek atmak yeterlidir. Gruba katılma işlemi açık bir gruba yapıldığında, daha önce katılımcıların yazdığı mesajları da görmek mümkündür. Ancak grup katılıma açık değilse atılan davetin onaylanması sonrasında grupta iletişim kurulabilmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir