Telegram’da Spam Engeli Nasıl Kaldırılır?

telegramda-spam-engeli-nasil-kaldirilir

Telegram’da Spam Engeli Nasıl Kaldırılır? Spam Engeli Neden Verilir?

Telegram, kullanıcılarına daha iyi bir ortam sağlamak, daha güvenli iletişim ortamı oluşturmak için her platformda olduğu gibi bazı ilkeler ve yasaklar kurgulamıştır. Yasaklar, kötü niyetli ve yazılım açıklarından faydalanarak rahatsız edici boyutlara ulaşan kullanıcıları hedeflemektedir. Örneğin bir kullanıcı günde belli bir sayının üzerinde, tanımadığı kişilere mesaj gönderirse Telegram bu durumu engeller. Buna ”spam uygulamak” denir. Telegramda spam engeli nasıl kaldırılır içeriğine geçmeden spam engeli neden verilir konusunu işleyelim ki engelinizi kaldırdığınızda neler yapmamanız gerektiği bilinsin.

Telegram’da Spam Çeşitleri;

  1. Tanımadığınız kişilere günlük mesaj gönderme limitini aşarak mesaj gönderme (Bu durum eski üyelerde daha yüksek mesaj sayısına tekabül ederken yeni üyelerde günlük yabancı kişiye mesaj gönderme sayısı daha azdır.)
  2. Gruplarda yapılan paylaşımlarda, grup adminleri tarafından gönderiniz silinerek gruptan engellenme ve spam olarak bildirilme sayısı. (Bazı kullanıcılar Telegram Gruplarında reklam amaçlı fazla rahatsız edici içerik oluşturuyor ve bu durum grup yöneticileri tarafından fark edildiğinde gruptan atılma, grupta ki önceki paylaşımlarınızın tamamının silinmesi ve Telegram’a spam olarak bildirilmesi seçenekleri ile grup yöneticinin seçenekleri arasında bulunuyor. Bu durum ile çok karşılaşırsanız yani Telegram’da aşırı spam içerik oluşturuyor ve bu yöneticilerce tespit ediliyorsa spam olarak bildirilme olasılığınız yüksektir anlamına gelir.)
  3. Telegram’da bazı kişiler grup ve kanal oluştururlar ve daha büyük kitlelere daha erken vakitte erişmek isterler. Telegram, gruplara ve kanallara günde belli adet kadar üye eklemenize müsaade eder, üzerine çıktığınızda yine Telegram için spam yapmış olursunuz. Bunu zaman zaman grup yöneticileri değil, grubun faydalı olduğunu ve daha çok arkadaşının faydalanmasını isteyen üyelerde yapıyor. Niyetleri masum olsa Telegram bu durumda affetmiyor ve spam etiketini vuruyor, Telegram içerisinde yaptırım uyguluyor. Eski ve içerik üreten, Telegram’da vakit ayıran kullanıcılar için grup ve kanallara daha fazla üye ekleme hakkı tanınırken yeni üyelere, yani Telegram’ın henüz tanımadığı üyelere daha az (günde 15-20) üye ekleme hakkı tanınır.

Telegram’da Spam Yapınca Hangi Engellerle Karşılaşılır?

telegram-spam-engeli-nasıl-kaldırılır

  • Telegram’da spam yapmışsanız en çok canınızı sıkan engel başkasına özel mesaj göndermenizin kısıtlı olmasıdır. Örneğin bir Telegram ticaret grubu alanında bulunuyorsunuz. Bir ürün beğendiniz ve özel mesaj göndermek istiyorsunuz. Ancak spam engeliniz bulunuyorsa, bu ürüne özel mesaj ile talip olamıyor, ancak grup üzerinden iletişim kurabiliyorsunuz. Burada şanslıysanız satıcının da spam engelinin bulunamaması. Eğer onun da özel mesaj gönderme engeli varsa ya grup üzerinden görüşeceksiniz ya da çevrenizden Telegram kullanan birinden irtibat kurabilmek için Telegram hesabını ödünç alacaksınız (Onun hesabından ürün hakkında görüşeceksiniz)
  • Grup veya kanalınıza yeni yönetici atayamama. Evet yanlış duymadınız, eğer spam engeliniz varsa ve bu üst düzeyse kendi sahibi olduğunuz grupta bile yönetici atama işlemlerinin yapılmasına müsaade edilmez.
  • Üyesi olduğunuz başka Telegram gruplarında paylaşım yapamama engeli. Maalesef iş bu boyutlara bile gelebilir
  • Basit spam engeli (Saatlik, günlük, 3 günlük gibi spam engeli de vardır.)
  • Sınırsız spam engeli (Sınırsız süre ile Telegram üyelerini güvenilir ortamda tutmak için, Telegram’ın canını fazla sıkarsanız sınırsız ban atabilir)

Telegram’da Hangi Spam Cezasını Alındığı Nasıl Öğrenilir?

Telegram’da hangi spam cezasını aldığını öğrenme çok kolaydır. Arama kısmına ”spambot” yazarak Telegram botu aratılır. Sonra görselde görülen bota mesaj yazma isteği oluşturulur.  telegram-spam-bot

”Start” seçeneğine tıklayarak veya mesaj yazma kısmından ”Start” yazıp mesajı göndererek gelen cevap içerisinde Telegramda kaç gün spam cezası aldığınızı görebilirsiniz.telegram-spambot

Telegramda Spam Engelinden Nasıl Kurtuluruz? Telegram’da Spam Engeli Nasıl Kaldırılır?

Telegram’da spam engeli nasıl kaldırılır sorusu Telegram kullanan herkesin aklına gelebilecek sorudur. Telegram’da spam engelinden kurtulmak için spambot botuyla irtibata geçmeli ve itiraz etmelisiniz. Cezaya itiraz etme seçenekleri ile (robotun atadığı cevap haklarıyla ve sadece İngilizce itiraz etme hakkınız bulunuyor) eğer bir sonuç almak istiyorsanız sadece size sunulan cevapları işaretleyin. Ve emin olun ki bu yol ile sınırsız telegram cezası almış olsanız bile Telegram spam cezanızı kaldırabileceksiniz. Burada önemli olan aynı hataları tekrarlamamak ve Telegram’da geri dönüşü olmayan yani spam engeli hiç kaldırılamaz pozisyona gelmemektedir.

Konuya eklemek için: Konuya eklemek için irtibata geçerek kullanıcılara faydalı olabilirsiniz. Sürekli güncellenen durumlarda olabilir. Telegramgruplari.(NET) olarak Telegram alanında Türkiye’de tüm Telegram grupları ve Telegram kanalları listesi oluşturuyoruz. Sizler de sevdiğiniz kanal ve grupları sitemize ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bizimle irtibata geçmek. Ulaşmak için Telegram Ticaret Grubu adminlerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir