Telegram Borsa Grupları Hakkında Bilgiler

telegramda-borsa-kanalları ve grupları

Telegram Borsa Grupları

Telegram borsa grupları listesi öncelikle sitemizin ana sayfaında bulunmaktadır. 2013 yılında piyasaya sürülen Telegram, çoklu platform desteği sunan anlık bir mesajlaşma servisidir. Güvenli mesajlaşma hizmeti veren bu platform, gizli sohbet özelliği sayesinde de kullanıcılar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Tamamıyla ücretsiz olarak tüm cihazlarda kullanılabilen Telegram platformunda, grup mesajlaşma özelliği de bulunmaktadır. Telegram’da bulunan anlık grup mesajlaşmaları ile birçok farklı iş ya da arkadaş grubu hızlı bir şekilde iletişim kurabilmektedir. Ancak güvenli ve gizli anlık mesajlaşma özelliği, bazı kullanıcılar tarafından kötüye kullanılmaya başlanmıştır. Söz konusu kötüye kullanımlar ise borsa tüyoları ya da illegal satışlar gibi manipülasyonlara neden olmaktadır. Belirlenen manipülasyonlar üzerine ise Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bazı önlemler almıştır. Alınan önlemler kapsamında Telegram Borsa grupları illegal hale getirilmiştir.

Anlık mesajlaşma platformu olan Telegram’da borsa tüyoları ya da illegal satışlar gerçekleştirilirken aynı tüyolar herkese dağıtılmaktadır. Telegram Borsa grupları kurulduktan sonra gruba girmek isteyen yatırımcılardan, grubun sahibi belli bir miktar para almaktadır. Alınan para karşılığında gruba giren yatırımcıların hepsine aynı tüyolar verilmektedir. Böylelikle de haksız bir kazanç elde edilirken, yatırımcılar aynı tüyoları aldığı için hüsrana uğramaktadır. Sermaye Piyasası Kurulu ise yapılan bu haksız kazanç manipülasyonlarına yönelik önlemler alarak hem yatırımcıları hem de borsayı korumaktadır.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen Telegram Borsa grupları manipülasyonlarında, borsa tüyoları başlığı altında illegal bir şekilde para kazanıldığı fark edilmiştir. Söz konusu gruplarda borsa tüyolarının verildiği söylenerek kullanıcılardan gruba girebilmeleri için alınan para, haksız kazanç elde edilmesini sağlamaktadır. Alınan paranın tamamı ise illegal yollardan kazanıldığı için Sermaye Piyasası Kurulu, bu grupları kullanan ve borsada işlem yapan kişiler için ceza kesmiştir. Telegram Borsa gruplarındaki 25 kuruluş, 7 aracı kuruluş ve 18 yatırımcıya açığa satış yasağına uyulmadığı gerekçesiyle 6 ay işlem yasağı getirilmiştir. Bu ceza ile Telegram üzerinden borsa tüyosu alan kişiler, borsada 6 ay boyunca herhangi bir işlem yapamayacaklardır. Ayrıca sadece Telegram üzerinden değil, Whatsapp ve Twitter gibi platformlar üzerinden de bu tarz grupların kurulması yasaklanmıştır. Ayrıca Telegram ikinci el alış veriş grubumuza katılabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir