Telegram Grupları

Telegram Grupları ve Telegram Hakkında Bilgiler

Telegram Grupları

Öncelikle Telegram, WhatsApp gibi ücretsiz bir mesajlaşma uygulamasıdır. Telefonda, dizüstü bilgisayarda veya Android, gibi cihazlarda çalışan telegram şu anda dünya çapında milyonlarla ifade edilen bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Bu kullanıcıların büyük çoğunluğu haberleşmek için kanallar veya gruplar oluşturarak telegramın sunduğu imkanları en ideal şekilde kullanmaktadırlar. Telegram grupları da son zamanlarda çok etkin kullanılmaya başlandı. Sitemizin ana sayfasından Telegram grupları listelerine ulaşabilirsiniz. Yazımızın devamında Telegram hakkında farklı bilgiler iletiyor olacağız.

Neden Telegram Kullanmalıyız?

Öncelikle Telegram güvenlikli bir yazılım olarak 2013 yılında Rusya tarafından geliştirilmiştir. Diğer iletişim araçlarına nazaran Telegramın daha güvenli olması nedeniyle son yıllarda tercih edilen bir platform haline gelmiştir. Telegram içeriğinde birçok özelliği barındırmaktadır. Bunlar, görüntülü arama, mesajlaşma, video, belge fotoğraf yollama gibi özelliklerdir. Telegram, iletişim seçenekleri olarak da zengin seçeneklere sahiptir. Telegram’da gruplar oluşturabilir, seçilecek bir kişi ile gizli sohbet açılabilir yahut yeni kanal oluşturabilirsiniz. Telegram grupları 200 bine kadar üye kabul ettiği için çok işinize yarayacak bir uygulamadır. İster eğitim, ister ticaret, ister farklı bir alan için olsun Telegram grupları şuan bayağı işlevselliğini kazanmış durumda. Telegram kanalları gruplardan farklı olarak üyeler paylaşım yapamaz sadece adminler yani kanal sahipleri ve kanal sahiplerinin atadığı yöneticiler paylaşım yapabilir. Gruplar Telegram kanallarına göre daha çok tercih edilir.

Telegram Grupları Ne İşe Yarar?

Telegram Grupları , çeşitli belgeleri, fotoğrafları, videoları arkadaşlarınızla ve ailenizle güvenli bir şekilde paylaşmak için kurulur. Bir telegram grubu 200.000 üyeye kadar üye alabilir. Üyeler kurulan gruplara katılabilir veya abone olabilir ve ayrıca içerik veya mesaj gönderebilir. Ancak, grubun yöneticileri veya kurucuları üyelerin gereksiz veya saldırgan gönderilerini sınırlayarak kısıtlayabilir. Telegram üyelerine yüksek güvenlikli iletişim imkânı sunduğundan tercih edilmesi gereken nedenlerden bir diğeri olarak karşımıza çıkmaktadır.Telegram-Gruplari-Telegram Grubu

Telegram Gruplarının Özellikleri

Aile veya arkadaşlar yahut iş arkadaşları arasında oluşturulan Telegram Grupları birçok özellikler bulunmaktadır. Bunlar; Bir grup mesajındaki belirli bir metni yanıtlamak için, üzerinde sola kaydırın, bir mesaj yazın ve “Gönder” tuşu ile dokunun. Bu sayede herhangi bir mesaja kolayca cevap verebilirsiniz. Cevap verdiğinizde kişi mesajınızı bir bildirim olarak alacaktır. Bir grup mesajındaki birçok kişinin tartışmaya katılmasını istiyorsanız, onları yazı içerisinde belirtebilirsiniz. Mesaj o kişiye ayrıca bildirilecektir. Yani bir grup sohbetinde yeni bir şey söylediğinizde, sohbetin içindeyken “@” tuşuna basarak bu kişileri etiketleyebilirsiniz. Grup yöneticileri, Telegram grubunun her üyesini önemli bir konu hakkında bilgilendirmek isterse, sabitlenmiş mesajları kullanarak bunu yapabilirler. Yani grup içerisinde mesaj sabitlendiğinde, konuşma ekranının üstünde görüntülenir. Bu sayede tüm üyeler mesaj hakkında bir bilgi sahibi olacaklardır. Telegram üzerinde gizli link olabileceği gibi herkesin görebileceği linkler de olabilir. Örneğin Telegram satılık ilan grubu linkinde olduğu gibi.

Telegram grupları içerisinde üç tür üye vardır; grubu oluşturan, grubun yöneticileri ve grubun üyeleri. Şimdi bunların ne gibi özellikleri var onları inceleyelim.

Grubu Oluşturan Üye:

Bu kişi, grubu oluşturan, yönetici tayin eden ve gruba yeni üye ekleyen kişidir. Grubu oluşturan kişi, ayrıca üyeleri grup yöneticisi yapma özelliğine sahiptir. Bu yetkileri grubun ayar menüsünden verebilir veya iptal edebilirsiniz.

Telegram Grupları Yöneticisi:

Grup bilgilerini değiştirebilir, kullanıcıları yasaklayabilir, bağlantı yoluyla kullanıcıları davet edebilir, mesajları sabitleyebilir, yeni üyeler ekleyebilir.

Grup Üyeleri:

Bunlar, yalnızca gruptaki mesajları görebilen ve gönderebilen kullanıcılardır. Grubu oluşturan ve yöneticiler, üyeleri engellemek ve mesajlarını silmek gibi ayrıcalıklara sahiptir. Yöneticiler ise bir gruptaki üyeleri kısmen yasaklayabilirler. Bu, yöneticilerin bireysel kullanıcılara bir mesaj okuma ve gönderme, medya gönderme ve üyeleri belirli bir süreye kadar yasaklanma yapabileceği anlamına gelir.

Telegram Grubu Davet Bağlantısı Nasıl Oluşturulur?

Telegram grubu davet bağlantısını kullanılarak gruba daha fazla üye eklemek için getirilmiş özelliklerden biridir. Bu sistemin nasıl kullanılacağını aşamalarıyla anlatacak olursak;

telegramda-davet-bağlantısı-oluşturma

1. Telegram açılır ve davet bağlantısı oluşturulacak grubun simgesine dokunulur.
2. Üye ekle seçeneğinin üzerine dokunulur.
3. Bunun üzerine “Bağlantı ile Gruba Davet Et” seçeneği karşımıza çıkacaktır.
4. Karşımıza paylaşılabilir bir Telegram katılım grubu bağlantısı çıkacaktır, bu bağlantıyı kopyala veya bağlantıyı paylaş seçeneklerinden biri tıklanarak üye eklemek istediğimiz kişiyle paylaşabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir